250 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNİZDE ÜCRETSİZ KARGO

Kapat
Türkçe İngilizce

Hayvanlar ve Çocuklar


Yapılan bir çok araştırma hayvan sevgisinin, çocukların gelişiminde önemli rol oynadığını göstermektedir. 

İletişim becerilerini arttırmaktan, paylaşmayı öğrenmeye, sorumluluk alma eğiliminin gelişmesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar pek çok noktada çocuklara destek olduğu kanıtlanmıştır.

Çocuklar doğdukları andan itibaren diğer canlılara sevgi ile, önyargısız, korkusuz ve tiksinmeden yaklaşıyor. Bu noktada rol model olan büyüklerin tepkileri, çocukların hayvanlara karşı bakış açılarını ve hissiyatlarını şekillendirmede aslında en önemli unsur.

Puyo&Aya olarak bizde kendi gözlem ve deneyimlerimize dayanarak, evinde hayvan besleyen, canlılara değer veren, hayvanla iç içe büyüyen çocukların, çocukluk döneminde sıkça yaşanan sendromları daha kolay atlattıklarını, çok daha sakin, paylaşımcı, huzurlu, sabırlı, mutlu ve empati sahibi olduklarını söyleyebiliriz.

Bu doğrultuda asıl önemli olan her aile evinde hayvan beslemeye uygun koşullara sahip midir?

Öncelikli olarak uzun yıllar sürecek bu sorumluluğu almayı ve onların da tıpkı evin diğer bireyleri gibi yaşam haklarının olduğunu unutmamak gerekir.

Genellikle küçük çocuklar, özellikle hayvanları çok seven çocuklar evlerinde bir evcil hayvan bulunmasını isterler. Hatta bir dönem gelir tuttururlar. Bu noktada aileler karar vermekte zorlanırlar. 

Özellikle daha önce evinde hayvan bakmamış ailelere evde bir hayvanla olma fikri cezbedici gelsede, evde ki çocuk veya bebek kadar sorumluluğunu almaktan ve sabır göstermekten emin olunamıyorsa evde bir hayvanın olması kesinlikle doğru olmayacaktır.

Çocukların ancak bir kısım sorumlulukları alacağını, hatta çoğu zaman heveslerinin gelip geçici olduğunu ve asıl sorumluluğunun aileler üzerinde kalacağını bilmek gerekir.

Evde yaşayan hayvanların beslenme, tuvalet, bakım, oyun, uyku ve sevgi gibi temel ihtiyaçlarının yanında özel ihtiyaçları da olacaktır.

Mesela yavru hayvanlar tıpkı yeni doğan bebekler gibi bilgisiz ve ilgiye muhtaçtırlar. Bu süreçte ekstra sabır ve alaka gerekecektir. 

Tatil ve iş seyahati gibi birlikte yaşanılan canlıyı dahil edilemeyecek özel durumlarda onların da kendilerini güvende hissedecekleri, tanıdıkları birilerine emanet edilmesi gereklidir.

Hayvanlar, istek ve duygularını konuşarak ifade edemeseler de sevgi, üzüntü ve korku vb hisleri tıpkı biz insanlar gibi yaşadıklarını unutmamalıyız.

Çocuklarımızdan nasıl vazgeçemiyorsak, ailemize kendi arzu ve isteğimiz ile dahil ettiğimiz hayvan dostlarımızdan da kolay kolay vazgeçmemeliyiz. 

Eğer evde hayvanla yaşama sorumluluğunu alma fikri uzak geliyorsa, dışarıda çocukların hayvanlarla iç içe olacağı ortamlar yaratmak, onları tanımalarına ve sevmelerine fırsat vermek çok daha doğru bir seçim olacaktır.

Önemli olan çocukların özlerinde sahip oldukları hayvan sevgisinden uzaklaşmalarına fırsat vermemek ve onlar adım adım büyürken, gelişimlerine katkısı olan iki masum canlının ilişkilerini keyifle izlemek.


Takipte Kalın

Puyo&Aya © 2021 | Bu site RGS Yazılım® E-Ticaret Yazılımı ile hazırlanmıştır